Стр.81 Unit 6 Поездка в один день ГДЗ Комарова Ларионова 6 класс
Jack is ordering some food. Read the dialogue and complete the cost of the meal.
Assistant: Hello, can I help you?
Jack: How much is a baked potato with cheese, please?
Assistant: It’s 2.80 pounds.
Jack: OK, can I have a baked potato, please?
Assistant: Anything else?
Jack: Yes — a cheese and tomato sandwich for my friend.
Assistant: OK. Anything to drink?
Jack: Yes, I’d like a milkshake and some orange juice, please.
(59) Listen, check and repeat. Practise your intonation.
Look! Money and prices
75 p = seventy-five pence
1.99 = one ninety-nine
12.00 = twelve pounds
Look at the menu and answer the questions.
1. How much is a pizza?
2. How much are the chips?
3. How much is a salad?
4. How much is a baked potato and a mineral water?
Write your own dialogue. Use the menu and change the bold words in the dialogue.
Work in pairs. Practise your dialogue.
1. Jack ordered a baked potato, a cheese and tomato sandwich, a milkshake and some orange juice.
2. The meal cost 7.80 pounds.
3. Money and prices:
- 75 p = seventy-five pence
- 1.99 = one ninety-nine
- 12.00 = twelve pounds
4. Example dialogue:
Hello, can I help you?
How much is a pizza?
It’s 5.50 pounds.
Can I have a pizza, please?
Anything else?
Yes, some chips, please.
Anything to drink?
I’d like a mineral water, please.
That’s 8.20 pounds, please.
Here you are.
Here’s your change. Enjoy your meal!





